Podujatie zobrazujúce jeden z najväčších okamihov kresťanských dejín pre obyvateľov mestskej časti, ale i návštevníkov z blízkeho okolia pripravilo už druhýkrát 35 amatérskych hercov z miestnej farnosti, ktorí sa predstavili v dobových kostýmoch.
Živá krížová cesta sa začala na fare, odkiaľ Ježiša v sprievode rímskych vojakov a pokrikujúceho davu predviedli pred Ponského Piláta. Pred rímskokatolíckym kostolom mohli diváci vidieť zinscenované bičovanie Božieho syna i následné vynesenie rozsudku. Ľudia všetkých vekových kategórií potom sprevádzali hercov po uliciach Nižnej Šebastovej a na jednotlivých zastaveniach sledovali výjavy, tak ako sa o nich píše v Biblii. Záver dramatického predstavenia sa odohral v tamojšej Panskej záhrade stvárnením ukrižovania a uložením Ježišovho tela do hrobu.
\"Našim zámerom bolo pripomenúť takýmto spôsobom veriacim najväčšie udalosti, ktoré sa odohrali pre 2000 rokmi. Čo vtedy pre človeka urobil Boh a čo chce ešte pre neho stále robiť, \" konštatoval pre TASR správca farnosti v Nižnej Šebastovej Peter Gombita. Podľa neho nie je dôležité, koľko ľudí sa dnes prišlo pozrieť na autentické stvárnenie utrpenia a obety Božieho syna, ale s akými myšlienkami budú odchádzať domov. \"Chceli sme, aby každý sám prešiel touto cestou a v tichosti vo svojom vnútri uvažoval, čo môže urobiť pre seba a iných prostredníctvom viery, \" povedal miestny farár a dodal, že tieto chvíle sú dôležité na to, aby ľudia mohli načerpať nové sily a radosti do ďalšieho života.
\"Bolo to veľmi pôsobivé a veľmi obdivujem mladých i starších nadšencov, že sa rozhodli znovu pripraviť takéto pekné podujatie. Často sa mi tisli do očí slzy. Pre moju 6-ročnú vnučku to bol skutočne veľký zážitok, \" povedala 49-ročná obyvateľka Nižnej Šebastovej. Medzi divákmi boli i takí, ktorí sa prišli pozrieť zo zvedavosti, pretože pred rokom nevedeli o organizovaní takejto akcie v ich blízkom okolí. \"Považujem to za veľmi podnetný počin a pravdepodobne sa aj toto stáva akousi turistickou atrakciou, keď pozerám na množstvo ľudí, ktorí ma tu obklopujú, \" uviedol pre TASR vysokoškolský pedagóg a publicista Ľudovít Petraško, ktorý sa pred niekoľkými rokmi zúčastnil na skúškach podobného podujatia v Rakúsku.
Režisérkou Živej krížovej cesty bola učiteľka slovenského jazyka a dejepisu na ZŠ v Ľuboticiach Martina Baňasová. Odhadla, že na stvárnení biblického námetu pracovali skoro dva mesiace, pričom sa museli popasovať aj s prípravou kostýmov, ktoré si väčšinou šili sami. V súvislosti s rekonštrukciou príbehu dodala, že v nedeľu 12. apríla sa herci predstavia ešte raz v rímskokatolíckom kostole v Nižnej Šebastovej. Počas bohoslužby odohrajú pred veriacimi scénu zo vzkriesenia Ježiša Krista.
0